پزشکان کرمانشاه
اطلاع رسانی و مطالب آموزشی برای پزشکان ، دانشجویان پزشکی و عموم مردم 
صفحه اصلی- عناوین - ارتباط با من - طراح قالب - پروفایل من

 

آرتريت ژانت سل (تمپورال آرتريت، كرانيال آرتريت)

 

شايعترين واسكوليت در جهان است. رگ اصلي درگير، شريان تمپورال است. هر رگ ديگري در بدن مي تواند درگير شود. بيشتر درخانمهاي مسن (بالا 50 سال) و سفيدپوستان ديده مي شود.


ادامه مطلب
[ سه شنبه ۲۳ آبان۱۳۹۱ ] [ 17:25 PM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
مالاریا

 

مالاریا مهم‌ترین بیماری انگلی و یکی از مسایل مهم بهداشتی تعدادی از کشورها بخصوص کشورهای گرمسیری دنیا است.

این بیماری به صورت عفونت حاد در بیشتر موارد وخیم و گاهی طولانی و با ویژگیهای تب متناوب و لرز، کم‌خونی و بزرگی طحال و گاه با ویژگیهای ساده یا کشنده دیگر خودنمایی می‌کند. اهمیت این بیماری به خاطر شیوع زیاد و مرگ‌ومیر قابل توجه‌است.

کلمه مالاریا یک کلمه ایتالیایی و به معنای هوای بد (Mal-Aria) است و منظور از آن تعریف بیماری با ویژگیهای تب متناوب است که ایتالیایی‌ها در گذشته وجود آن را ناشی از هوای بد و مناطق باتلاقی می‌دانستند.

بیماری مالاریا با نامهای دیگری چون پالودیسم، تب و لرز، تب نوبه و تب متناوب نامیده می‌شود.

انگل مالاریا توسط پشه‌ای به نام آنوفل به انسان منتقل می‌شود که شامل چندین گونه می‌باشد.


ادامه مطلب
[ جمعه ۱۵ مهر۱۳۹۰ ] [ 10:4 AM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
شب ادراری

 

شب‌ادراری به حالتی گفته می‌شود که در سنی که معمولا هم سن و سالان بیمار می‌توانند خود را کنترل کنند، شخص به طور غیرارادی در هنگام خواب می‌کند. اگر از ابتدای تولد هنوز کودک در شب ادرار می‌کند به این حالت شب ادراری اولیه (PNE) می‌گویند. اگر کودک شب ادراری نداشته و بعدا دچار آن شده به آن شب ادراری ثانویه (SNE) گویند. بیشتر دختران تا سن ۶ سالگی و بیشتر پسران تا سن ۷ سالگی از این حالت خارج می‌شوند. تا سن ۱۰ سالگی نزدیک به ۹۵٪ از کودکان بهبود می‌یابند. میان ۰٬۵٪ تا ۲٬۳٪ از بزرگسالان دارای شب ادراری هستند.


ادامه مطلب
[ جمعه ۱ مهر۱۳۹۰ ] [ 21:52 PM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
آنفلوانزای خوکی

 

آنفلوآنزای خوکی بیماری تنفسی خوک‌ها است که از ویروس آنفلوانزا نوع «A» نشأت می‌گیرد. ویروس آنفلوآنزای خوکی (SIV) به بیماری آنفلوآنزایی اشاره دارد که توسط اورتومیکسوویروس‌هایی ایجاد می‌شود که در میان خوک‌ها بوم‌گیر هستند.

آنفلوآنزای خوکی یک بیماری ویروسی است که معمولاً خوک را مبتلا می‌کند اما هرساله مواردی از ابتلای انسان به این بیماری، به ویژه از راه تماس با این حیوان، گزارش می‌شود.

این بیماری در انسان از طریق تماس با فرد مبتلا نیز سرایت می‌کند و نشانه‌های معمول آن تب، سرگیجه، خشکی مفصل‌ها، حالت تهوع و در موارد پیشرفته، بیهوشی و مرگ است.

موارد انسانی آنفلوآنزای خوکی ابتدا بیشتر در افرادی رخ می‌داد که در فاصله نه چندان دوری در نزدیکی خوک‌ها به‌سر می‌برند اما الان ویروس از انسانی به انسان دیگر منتقل می شود.


ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۱۶ شهریور۱۳۹۰ ] [ 14:20 PM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]

بری بری

 

بری‌بری (به انگلیسی: Beriberi) یک نوع سوءتغذیه است که در اثر کمبود تیامین (ویتامین ب۱) بروز می‌کند.

تیامین در شکاندن مولکول‌های قند مانند گلوکز به منظور تولید انرژی نقش مهمی دارد. علاوه بر این، در ساختار غشای سلولی نورون‌ها نیز وجود دارد. کمبود این ویتامین موجب ابتلا به بری‌بری و پیدایش علایمی چون خستگی مفرط و اختلال در کارکرد قلب، دستگاه عصبی، ماهیچه‌ها و دستگاه گوارش می‌شود.


ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۴ شهریور۱۳۹۰ ] [ 16:9 PM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
کله سیستیت

 

کله سیستیت یعنی التهاب کیسه صفرا، این بیماری اغلب ناشی از سنگ کیسه صفرا (کله لیتیاز) می‌باشد. علائم بیماری در موارد غیر حاد به صورت کولیک صفراوی (درد مزمن به مدت ساعت‌ها در ربع فوقانی راست شکم که به پشت و شانه راست انتشار دارد) گاه همراه با تهوع و استفراغ است. گاهی درد به دنبال مصرف غذای چرب می‌باشد. ممکن است بیماری سال‌ها علائم سنگ کیسه صفرا را داشته باشد ولی وارد مرحله حاد نشود.


ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۹ شهریور۱۳۹۰ ] [ 10:8 AM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
آرتریت روماتوئید

 

رتریت روماتوئید (به انگلیسی: Rheumatoid arthritis) یا روماتیسم مفصلی یک بیماری سیستمیک و مزمن است. پلی آرتریت قرینه التهابی، تظاهرات خارج مفصلی ( ندولهای روماتوئید، فیبروز ریوی، واسکولیت و سروزیت ) و فاکتور روماتوئید مثبت در خون ۸۰٪ بیماران مشخصه این بیماری است . شیوع این بیماری در جهان حدود یک درصد است و معمولاً در سنین میانسالی و در دهه‌های سوم تا پنجم بروز می‌نماید و در زنان شایع‌تر است (نسبت زن به مرد در حدود ۳ به یک است.) سینوویت مزمن التهابی است کهً اکثرا مفاصل را درگیر می‌کند و باعث تخریب غضروف و ایجاد ضایعات استخوانی می‌شود. مشخصاتی دارد که باعث تمایزان با سایر انواع آرتریت‌ها (التهاب مفاصل) می‌شود. بعنوان مثال آرتریت بصورت قرینه‌است یعنی اگر یک زانو یا دست درگیر باشد به احتمال زیاد طرف مقابل نیز درگیر است .

در برخی بیماران بیماری از شدت کمی برخوردار بوده و با حداقل ضایعات مفصلی، در مدتی کوتاه همراه می‌باشد، در برخی دیگر ضایعات پیشرونده و مزمن، به صورت پلی آرتریت می‌باشند و باعث اختلال عملکرد مفاصل می‌شود.


ادامه مطلب
[ یکشنبه ۶ شهریور۱۳۹۰ ] [ 12:49 PM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
نقرس

 

نقرس یک اختلال متابولیسم بازهای آلی پورین می‌باشدوبا آرتریت حاد و هیپراوریسمی شناخته می‌شود. بیماری نقرس را بیماری پولدارها می‌نامند چرا که این بیماری در اثر مصرف میزان بالای پروتئین پدید می‌آید و از آنجائی که مواد غذایی حاوی پروتئین‌هایی با کیفیت مانند گوشت، مرغ، ماهی و تخم مرغ جزو غذاهای گران قیمت بشمار می‌آیند این بیماری را بیماری پولدارها نام نهاده‌اند.

بر خلاف آنچه برخی می‌کوشند به ما بقبولانند مبنی بر اینکه باید روزانه به مقدار زیادی پروتئین مصرف کنیم تا تندرستی‌مان تضمین گردد، مصرف مجاز پروتئین برای یک فرد ۷۰ کیلوگرمی برابر با ۵۶-۴۲ گرم است که با مصرف روزانه ۳ برش نان بربری (هر برش به اندازه یک کف دست) و به اندازه یک قوطی کبریت پنیر و به اندازه دو بند انگشت گوشت و یا حتی همان نانی که برای صبحانه می‌خورید و ۱۰۰ گرم آجیل تأمین می‌گردد.


ادامه مطلب
[ جمعه ۴ شهریور۱۳۹۰ ] [ 8:56 AM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
بواسیر

 

بَواسیر (به انگلیسی: Hemorrhoid) نوعی واریس رگ‌های مقعدی (سیاهرگ) است.

بواسیر شایعترین بیماری مقعد است. احتمالاً نیمی از افراد تا سن ۵۰ سال، بواسیر را تجربه می‌کنند. بواسیرها ناشی از گرفتاری سیاهرگ‌های ناحیه مقعدی هستند. اگر به هر علتی، فشار بیش از حد به پایین راست روده (رکتوم) و ناحیه مقعدی وارد شود، به طور غیرطبیعی این سیاهرگ‌ها متورم می‌شوند. فشار زیاد، می‌تواند به علت وارد آمدن‌ فشار مکرر به‌ سیاهرگ‌های‌ مقعد یا راست‌ روده‌ عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر, رژیم‌ غذایی‌ بدون‌ فیبر, نشستن‌ یا ایستادن‌ به‌ مدت‌طولانی‌, چاقی‌, یبوست, کم‌شدن‌ تون‌ عضلانی‌ در سنین‌ بالا, جراحی‌ راست‌ روده‌ یا پارگی‌ مجرای‌ تناسلی‌ به‌ هنگام‌ زایمان‌ و دوختن‌ آن‌, بیماری‌ کبدی‌, سرطان‌ روده‌ بزرگ‌, لواط‌, بالا بردن‌ فشار خون‌ در سیستم‌ سیاهرگی‌ دستگاه‌ گوارش‌ باشد. بواسیرهای خارجی به صورت توده نرم و متورم یا و توده سفت در اطراف ناحیه مقعدی ظاهر می‌شوند بواسیرهای داخلی در داخل کانال مقعدی ایجاد می‌شوند.


ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۲ شهریور۱۳۹۰ ] [ 0:41 AM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
سرگیجه

سرگیجه (به انگلیسی: vertigo) احساسی که در طی آن فرد مبتلا احساس می‌کند که خود یا محیط اطراف او در حرکت است.

سرگیجه ممکن است کاذب یا واقعی باشد. سرگیجه واقعی می‌تواند به علت مشکلات سیستم عصبی مرکزی مانند سکته مغزی یا گوش میانی مانند مینیر باشد.


ادامه مطلب
[ یکشنبه ۳۰ مرداد۱۳۹۰ ] [ 14:8 PM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
سیفیلیس

 

سیفیلیس یک بیماری باکتریایی است و در دو شکل جنسی (بیماری‌های آمیزشی) و غیرجنسی انتشار می‌یابد. این بیماری در اثر تماس مستقیم با پوست عفونی منتقل می‌شود. همچنین از مادر به نوزاد و از طریق خون آلوده منتقل می‌شود. این بیماری در صورت درمان نشدن می‌تواند سبب زمینگیر شدن افراد یا مرگ آنها شود. باکتری عامل این بیماری اسپیروکتی از جنس ترپونما گونه (ترپونما پالیدوم) است.

روش تشخیص این بیماری آزمایش خون (VDRL) و کِشت میکروب است. توصیه می‌شود تمام زنان باردار این آزمایش خون را بدهند.


ادامه مطلب
[ جمعه ۲۸ مرداد۱۳۹۰ ] [ 0:17 AM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
کبد چرب

 

کبد چرب ((به انگلیسی: fatty liver)) با تجمع چربی در سلولهای کبدی والتهاب کبد مشخص می‌شود .این حالت ممکن است در افرادی که الکل مصرف می‌کنند ایجاد می‌شود ولی در ایران بیماری به علل دیگر ایجاد شده وکبد غیر الکلی نامیده می‌شود .

فرم غیر الکلی این بیماری درتعدادی از اختلالات با لینی مانند : دیابت، چاقی، سوء تغذیه رخ می‌دهد.


ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۲۶ مرداد۱۳۹۰ ] [ 14:8 PM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
هپاتیت

 

هپاتیت (به انگلیسی: Hepatitis) به معنی التهاب کبد است و انواع مختلفی دارد که بعضی از آنها قابل سرایت هستند و برخی مسری نیستند. بیشتر مبتلایان به هپاتیت از نوع C و B علائمی ندارد. برخی از این بیماران علائم عمومی عفونت ویروسی را نشان می‌دهند از قبیل خستگی، دل درد، درد عضلانی و تهوع و بی اشتهایی، ولی در موارد پیشرفته علائم نارسایی کبدی بروز می‌کند که شامل تورم شکم، اندامها، یرقان و خونریزی‌های گوارشی و ... است .

عامل بیماری هپاتیت یک ویروس است و در ابتدا می‌تواند مثل یک سرماخوردگی بروز نماید. ولی بیماری مزمن هپاتیت "C" بر عکس سرماخوردگی معمولی به دلیل از کار افتادن کبد و مشکل بودن درمان می‌تواند حیات بیمار را تهدید کند .


ادامه مطلب
[ دوشنبه ۲۴ مرداد۱۳۹۰ ] [ 13:50 PM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
بیماری MS

 

سکلروز چندگانه یا اِم‌اِس (به لاتین: Encephalomyelitis disseminata، به انگلیسی: Multiple sclerosis)، نوعی اختلال خودایمنی که مشخصه آن کژنه‌های (patches) پراکنده آسیب‌دیده در غلافهای میلین رشته‌های عصبی مغز و طناب نخاعی است.

ام.اس یا تصلب پراکنده یک بیماری خود ایمنی است که در آن بدن به سلول‌های خود آسیب وارد می‌کند بگونه‌ای که سیستم امنیتی به سیستم مرکزی اعصاب "CNS"، حمله کرده و نواحی از مغز و نخاع دمیلینه می‌شود. این حالت ممکن است علائم فیزیکی، روحی و روانی فراوانی را سبب شود و اغلب پیشرفت آن در ناتوانی‌های فیزیکی و ادراکی است. این بیماری اغلب در سنین بین ۲۰ تا ۴۵ سالگی بروز می‌کند و در بین زنان شایعتر است، و میزان شیوع آن بین ۲ و ۱۵۰ در هر ۱۰۰٫۰۰۰ بستگی به کشور و جمعیت خاص آن دارد. ام‌اس برای اولین بار در سال ۱۸۶۸ توسط جین مارتین چارکات متخصص اعصاب فرانسوی معرفی شد. این بیماری علاجی ندارد، اما ثابت شده‌است چندین معالجه مفید واقع می‌گردد. یکی از نام‌های دیگری که کلمهٔ مختصر ام‌اس با آن شناخته می‌شود "Disseminated sclerosis" است.


ادامه مطلب
[ شنبه ۲۲ مرداد۱۳۹۰ ] [ 14:19 PM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
تب مالت

 

بیماری تب مالت یا بروسلوز به عنوان یکی از مهم‌ترین بیماری‌های مشترک انسان و دام محسوب می‌گردد. باکتری بروسلا که ایجاد کننده بیماری است، طیف وسیعی ازپستانداران اهلی و وحشی را مبتلا می‌سازد. این بیماری به علت ایجاد سقط جنین در دام، کاهش تولید شیر، عقیمی و نازایی دام‌های مبتلا و همچنین به علت ابتلای انسان به بیماری تب مالت، همواره از دو بعد اقتصادی و بهداشتی مورد توجه قرار می‌گیرد. بروسلوز در حیوانات:

از آنجا تجربه مبارزه با این بیماری تا کنون نشان داده است که کنترل و پیشگیری از این بیماری در انسان تنها با مبارزه و کنترل این بیماری در دام میسر است لذا لازم است که این عامل بیماری اول در بدن دام شناسایی و انواع آن و همچنین سیر و نحوه انتشار آن در بین جمعیت دامی و نهایتا نحوه ارتباط انسان با دام و روشهای پیشگیری از بیماری در دام و سپس روشهای پیشگیری از انتقال احتمالی عامل بیماری از دام به انسان برسی و مطالعه گردد. انواع بروسلا در حیوانات شامل سویه‌هایی بشرح زیر است: 1B.melitensis 2. B.abortus 3. B.suis 4. B.canis 5. B.neotome


ادامه مطلب
[ جمعه ۲۱ مرداد۱۳۹۰ ] [ 13:17 PM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
سرخجه

سرخجه (به انگلیسی: Rubella) یک بیماری ویروسی است که سرخک آلمانی یا سرخک سه روزه نیز نام دارد زیرا تب بیماری بعد از ۳ روز قطع می‌شود. گاهی اوقات ضایعات پوستی آن شبیه سرخک یا مخملک تظاهر پیدا می‌کند.انسان تنها مخزن این ویروس است.دوره نهفتگی بیماری بین ۱۴ تا ۱۷ روز می‌باشد و می‌تواند تا ۲۱ روز نیز متغیر باشد.

علائم و نشانه ها :

این بیماری در کودکان، نشانه‌های عمومی ندارد یا اینکه نشانه‌های بسیار جزئی دارد اما نزد بزرگسالان می‌تواند به صورت تب خفیف ۱ تا ۵ روزه، سردرد، بیقراری، ترشح خفیف بینی و التهاب ملتحمه بروز کند. از نشانه‌های بالینی مشخص سرخجه التهاب غده‌های لنفاوی پشت چشم، زیر استخوان پس سری یا پشت گردنی می‌باشد که حدود ۵ تا ۱۰ روز قبل از ظاهر شدن بثورات پوستی به وجود می آیند.


ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۱۹ مرداد۱۳۹۰ ] [ 13:49 PM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
آکنه ( جوش )

 

‌جوش یا آکنه (به انگلیسی: Acne vulgaris) یا جوش غرور جوانی، که مردم آن را با عنوان جوش‌های ناشی از غرور جوانی می‌شناسند یکی از شایع‌ترین بیماریهای پوستی و شایع‌ترین علت مراجعه بیماران به پزشکان متخصص پوست است.

این بیماری معمولاً همزمان با بلوغ شروع می‌شود. در تقسیم‌بندی بیماریهای پوستی، آکنه جزو یکی از بیماری‌های زائده‌های پوست یعنی، مو می‌باشد. ریشه مو در یک فضای کانال‌مانند به اسم فولیکولِ مو قرار گرفته و رشد می‌کند. از طرف دیگر، غدد چربی به عنوان یکی دیگر از زوائد پوستی، ترشحات خود را داخل فولیکول مو تخلیه می‌کنند که به سمت بالا حرکت کرده و روی سطح پوست پخش می‌شوند.

سطحی‌ترین لایهٔ پوست، لایه شاخی نام دارد و سلول‌های پوستی که از لایهٔ سازنده منشأ می‌گیرند، به آهستگی به سمت بالا حرکت کرده و در نهایت از بین رفته، لایه شاخی را بوجود می‌آورند. این روند را روند شاخی شدن می‌گویند.

اساس ایجاد آکنه، اختلال در ترکیب و شدت چربی ترشح شده از غدد چربی و همچنین اختلال در روند و شدت شاخی شدن است.


ادامه مطلب
[ سه شنبه ۱۸ مرداد۱۳۹۰ ] [ 10:51 AM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
سرخک

 

سُرخَک نوعی عفونت سیستم تنفسی است که یک ویروس آران‌آ از خانواده پارامیکسوویریده آن را ایجاد می‌کند. علائم سرخک شامل تب، سرفه، آبریزش بینی، و راش پوستی در نقاط مختلف بدن است.

سرخک از طریق تنفس منتقل می‌شود و به‌شدت واگیردار است. در واقع ۹۰٪ افراد فاقد ایمنی که با بیمار مبتلا به سرخک زندگی می‌کنند این بیماری را از او می‌گیرند. دورهٔ نهفتگی به‌طور میانگین ۱۴ روز است و دو تا چهار روز پیش از آغاز بیماری قابلیت سرایت خود را از دست می‌دهد.

احتمال مرگ بر اثر سرخک در کشورهای توسعه‌نیافته با سوء تغذیه شایع و شرایط بهداشتی نامناسب تا ۲۸٪ است، اما در مناطق دیگر بسیار پائین است و در ایالات متحده از سال ۱۹۸۷ تا ۲۰۰۰ فقط ۰.۳٪ (۱۷۷ مرگ از ۶۷٬۰۳۲ مورد) بوده‌است.


ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۷ مرداد۱۳۹۰ ] [ 0:43 AM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
خروسک

 

خروسَک یا کروپ (croup) یا خناق به بروز حمله‌ای مشکل تنفسی در کودکان خردسال گفته می‌شود. این حالت در اثر التهاب نای و حنجره ایجاد می‌شود. تنفس صدادار (stridor inspiratory)، سرفه مداوم، گرفتگی و خس خس سینه از مشخصه‌های بیماری خروسک است.خروسک معمولاً از یک عفونت ویروسی (به خصوص ویروسهای پاراآنفلوانزا)ناشی شده و باعث التهاب و تنگ شدن مجرای هوای اصلی منتهی به ریه‌ها می‌گردد.

خروسک در اغلب موارد، کودکان سه ماهه تا سه ساله را معمولاً در زمستان گرفتار می‌کند. خروسک نگران‌کننده‌است اما معمولاً بدون هیچ‌گونه عارضه دایمی برطرف می‌شود. حملات خروسک معمولاً در شب رخ می‌دهند و ممکن است دوباره عود کنند.


ادامه مطلب
[ شنبه ۱۵ مرداد۱۳۹۰ ] [ 13:52 PM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
سرماخوردگی

 

بیماری سرماخوردگی (Common cold) حاصل عفونت حاد دستگاه تنفسی فوقانی با گروه متنوعی از ویروسها می‌باشد .

سرماخوردگی سه ویژگی مهم دارد: اول آنکه فقط دستگاه تنفسی فوقانی ( بینی و حلق ) درگیرند. دوم آنکه نوعی عفونت ویروسی است. سوم آنکه بیماری حاد است و حداکثر طی یک هفته ( به ندرت ده روز) بهبود می یابد.


ادامه مطلب
[ جمعه ۱۴ مرداد۱۳۹۰ ] [ 13:40 PM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
اوریون

 

اوریون (به انگلیسی: Mumps) یا بناگوشک یک بیماری ویروسی است که معمولاً کودکان را مبتلا می‌کند. تظاهر اصلی و عمده این بیماری التهاب غده بناگوشی است، ولی ممکن است این عفونت به غده‌های دیگر، مانند لوزالمعده،مغز، بیضه و تخمدان هم گسترش یابد. این بیماری یک عفونت واگیردار است.

علائم اوریون شامل سردرد، تب، تورم غدد لنفاوی، و آبریزش بینی و چشم است.


اوریون یک بیماری عفونی دوران کودکی است که بیشتر کودکان بالای دو سال را مبتلا می‌سازد. این بیماری توسط یک ویروس ایجاد می‌شود و دوره کمون آن ۱۴ تا ۲۱ روز است . ممکن است یک یا دو روز پیش از شروع علائم عمده، کودک دچار بد حالی عمومی شود، سپس غدد بزاقی در ناحیه بناگوش و زیر چانه متورم می‌شوند، این علامت می‌تواند همراه تب دیده شود. تورم ممکن است نخست در یک طرف صورت ایجاد شده و سپس طرف دیگر را درگیر سازد و یا این که همزمان در هر دو طرف بروز کند. تورم غدد بزاقی سبب درد هنگام بلعیدن می‌شود. همچنین ممکن است به علت توقف ترشح بزاق از غدد بزاقی، خشکی دهان وجود داشته باشد. تورم بیضه‌ها یا تخمدان در موارد نادر دیده می‌شود، علیرغم این علائم، اوریون یک بیماری کم خطر است، با این حال اگر قبل، در طی و یا بعد از تورم غدد بزاقی کودک دچار درد و سفتی گردن شود، علامت بروز مننژیت ناشی از اوریون است که می‌تواند خطرناک باشد.

 


ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۱۳ مرداد۱۳۹۰ ] [ 13:39 PM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
میگرن

 

میگرن یکی از علل سردرد است. بیشتر کسانی که به میگرن دچار هستند، دچار حمله‌های پی در پی سردرد برای مدت چندین سال می‌باشند. سر درد میگرن بیشتر به گونه تپش‌دار (ضربان دار) بوده اغلب با تهوع و اختلالات بینایی همراه است. گر چه بیشتر موارد میگرن می‌تواند شدید باشد ولی گاه سردرد میگرن خفیف است.

علت :

هنوز چرایی ایجاد این سردرد مشخص نشده‌است. درد میگرن در اثر تورم رگ‌های خونی و اعصاب اطراف مغز که به ساقه مغز سرشناس است ایجاد می‌شود. به نظر می‌آید یک ماده شیمیایی موجود در مغز به نام سروتونین نقش اصلی را در این بیماری داشته باشد.البته برخی پژوهش‌های تازه نشان داده‌است نقص ژنتیکی می‌تواند در بروز این بیماری نقش داشته باشد.پژوهشگران ژن معیوبی را در بین گروهی از بیماران میگرنی یافتند که می‌تواند علت اصلی دردهای میگرنی باشد.


ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۱۲ مرداد۱۳۹۰ ] [ 13:52 PM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
استئوآرتریت ( آرتروز )

 

استئوآرتریت (به انگلیسی: Osteoarthritis) بیماری بسیار شایعی است که در تمام مناطق جغرافیایی دیده می شود.نام دیگر این بیماری آرتروز است و بعضی دیگر معتقدند که استئوآرتروز نام بهتری برای این بیماری است. استئوآرتریت یک بیماری تخریبی در مفصل است(تخریب غضروف مفصل)که پیشرونده بوده ولی برخلاف نام آن یک بیماری التهابی(عکس آرتریت روماتویید)نیست.چون التهاب در این بیماری یک عارضه ثانویه است.

در استئوآرتریت تحلیل غضروف مفصلی و درگیری استخوان زیر غضروفی داریم که باعث التهاب بافت‌های اطراف می‌گردد. این عارضه ممکن است هر یک از مفاصل را درگیر سازد ولی شایع‌ترین مفاصل درگیر عبارتند از مفاصل دست، پا، زانو، ران و ستون فقرات. این بیماری بسیار شایع است و در ۲۵٪ ویزیتهای پزشکان عمومی و ۸۰٪ رادیوگرافی افراد بالای ۶۵ سال دیده می‌شود (البته فقط ۶۰٪ آنان علامت دارند).


ادامه مطلب
[ سه شنبه ۱۱ مرداد۱۳۹۰ ] [ 12:38 PM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
واریس

واریس (به انگلیسی: Varicose veins) که از ریشه لاتین Varix به معنای پیچ خورده گرفته شده، به گشاد شدن سیاهرگ‌ها گفته می‌شود. واریس، شایعترین بیماری عروقی انسان است که حدود ۲۰-۱۰٪ جمعیت را مبتلا می‌کند. سیاهرگ‌های واریسی به صورت رگ‌های دراز، گشادشده و پرپیچ‌وخم و غالباً در سطوح درونی اندام تحتانی دیده می‌شوند. بیشترین میزان شیوع واریس در زنان بین سن ۴۹-۴۰ سالگی برآورد شده‌است.

علت زمینه افزایش فشار سیاهرگی است مثلا به دنبال سرپا ایستادن‌های طولانی بارداری و ضربه فرد ممکن است دچار واریس رگ‌های پا شود یا به دنبال بیماری کبدی و افزایش فشار ورید باب ما واریس مری داریم. همچنین بواسیر نوعی واریس عروقی به دنبال زور زدن‌های متوالی هنگام اجابت مزاج است و واریکوسل. البته زمینه ارثی و نقایص دیواره عروقی نیز در ایجاد واریس موثر هستند.


ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۰ مرداد۱۳۹۰ ] [ 13:45 PM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
کمر درد

 

کمردرد (به انگلیسی: Low Back Pain) مشکل و شکایت شایعی است که بسیاری از افراد در طول زندگی با آن روبرو می‌شوند. آمار نشان می‌دهد که ۸۰٪ از افراد در دوران زندگی خود حداقل یک مرتبه به علت کمردرد به پزشک مراجعه کرده اند.اگرچه علت کمردرد در بسیاری از بیماران ازطریق گزارش‌های بیمار، تست‌های بالینی و آزمایشگاهی و همچنین تجهیزات بخش پزشکی قابل شناسایی است، ولی به دلیل شایع بودن دردهای ناحیه کمر و عوامل مختلفی که در ایجاد آن نقش دارند، تشخیص واقعی و اصلی کمردرد مشکل است.

در ستون فقرات، درصورت ضایعه و درگیرشدن عناصر حساس به درد همانند ماهیچه‌ها و تاندون آنها، رباط‌ها، فاسیا، مفاصل بین مهره‌ای پشتی (مفاصل فاست یا آپوفیزیال)، اعصاب نخاعی و ریشه‌های آنها، عروق خونی و طناب نخاعی به هر دلیلی، احتمال ایجاد درد وجود دارد که ممکن است در همان ناحیه و یا نقاط دورتری احساس گردند.


ادامه مطلب
[ یکشنبه ۹ مرداد۱۳۹۰ ] [ 14:9 PM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
یبوست

 

یبوست یا خشکی مزاج عارضه‌ای در دستگاه گوارش است که به موجب آن مواد دفعی در رودهٔ بزرگ سفت می‌شوند و دفع آنها با درد و سختی همراه می‌شود. یبوست حاد ممکن است سبب بسته شدن روده شود، که به نوبهٔ خود ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد. علل بروز این عارضه ممکن است رژیم غذایی نامناسب، بر هم خوردن تعادل هورمونی، اثر جانبی داروهای مصرفی و یا آناتومی بدن باشد. روش‌های درمان شامل اصلاح رژیم غذایی و تمرینات ورزشی است.


ادامه مطلب
[ جمعه ۷ مرداد۱۳۹۰ ] [ 16:4 PM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
افسردگی

اختلال افسردگی اساسی یکی از شایعترین تشخیص‌های روانپزشکی است که مشخصه آن خلق افسرده‌است و با احساس غمگینی، اعتماد به نفس پایین و بی علاقگی به هر نوع فعالیت و لذت روزمره مشخص می‌شود. افسردگی مجموعه‌ای از حالات مختلف روحی و روانی است که از احساس خفیف ملال تا سکوت و دوری از فعالیت روزمره بروز می‌کند. افسردگی اساسی واژه‌ای است که توسط انجمن روانپزشکی آمریکا جهت مجموعه‌ای از علایم اختلال خلق برای DSM-III در سال ۱۹۸۰ به کار رفت و پس از آن عمومیت یافت. افسردگی اساسی منجر به از کارافتادگی قابل توجه فرد در قلمروهای زندگی فردی و اجتماعی و اشتغال می‌شود و عملکردهای روزمره فرد همچون خوردن و خوابیدن و سلامتی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.


ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۵ مرداد۱۳۹۰ ] [ 7:35 AM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
لوپوس منتشر(SLE )

لوپوس منتشر یا لوپوس اریتماتوس سیستمیک (Systemic Lupus Erythematosus) نام یک بیماری است. علامت اختصاری آن SLEاست.

این بیماری، گونه‌ای از انواع بیماریهای خود ایمنی است که در آن سیستم دفاعی بدن، علیه ارگان‌ها و بافت‌های پیوندی خودی عمل کرده و به‌آن‌ها آسیب می‌رساند. بانوان در مقابل این بیماری ده‌برابر بیشتر از مردان آسیب‌پذیرند.

این بیماری اغلب پوست و چندین اندام داخلی را درگیر می‌کند و با وجود اتوآنتی بادی در خون همراه است. سیر بالینی لوپوس شامل دوره‌های فعالیت و بهبود است.


ادامه مطلب
[ سه شنبه ۴ مرداد۱۳۹۰ ] [ 10:47 AM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
سکته مغزی

سکته مغزی آسیب عصبی حاد ناشی از اختلال خونرسانی به قسمتی از بافت مغز که ناشی از انسداد رگ مغزی به وسیله یک لخته خونی و یا پارگی یکی از عروق تغذیه کننده آن قسمت بافت مغز می‌باشد.
به بیان دیگر اگر خونرسانی به قسمتی از مغز دچار اختلال شده و متوقف گردد٬این قسمت از مغز دیگر نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد.این وضعیت را اصطلاحاً سکته مغزی می‌نامند.سکته مغزی می‌تواند به عللی مانند بسته شدن یا پاره شدن یکی از رگ‌های خون رسان مغز ایجاد شود.

معمولا قبل از بروز سکته مغزی علائم هشدار دهنده‌ای وجود ندارد و یا اینکه علائم بسیاز جزئی هستند.بعد از بروز سکته مغزی بیمار باید بلافاصله در بیمارستان بستری گشته تا از بروز صدمات دائمی به مغز جلوگیری شود.عوارضی که بعد از سکته مغزی ایجاد می‌شود بستگی به محل سکته و وسعت بافت‌های گرفتار شدهٔ مغز دارد.عوارض سکته مغزی از عوارض خفیف و گذرا مثل تاری دید تا عوارض فلج کننده دائمی و یا حتی مرگ را شامل می‌شود.
اگر این علائم در طول ۲۴ ساعت از بین بروند، این وضعیت را اصطلاحا حمله ایسکمی گذرا (transient ischemic attack)می‌نامند که یک علامت هشدار دهنده از یک سکته مغزی احتمالی در آینده می‌باشد.سکته مغزی سومین عامل مرگ و میر در جهان است.


ادامه مطلب
[ دوشنبه ۳ مرداد۱۳۹۰ ] [ 8:1 AM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
سکته قلبی

سکته قلبی ( Myocardial infarction) نوعی عارضه فراگیر است که باعث درگذشتن هزاران تن هر ساله می‌گردد.

در واقع سکته قلبی یا انفارکتوس میوکارد عبارت از انهدام قسمتی از عضله قلب (میوکارد)است.که بعلت از بین رفتن جریان خون در آن قسمت از قلب است .این توقف گردش خون می‌تواند بطور ناگهانی بدون هیچ مقدمه دردناکی نمایان گردد یا پس از تعدادی از حملات آنژین دوپواترین که غالبا با یک فشار خون سرخرگی درمان نشده ارتباط دارد.در نتیجه منجر به انفارکتوس میوکارد می‌شود که آسان نخواهد بود.
عوامل متعدد مساعد کننده‌ای مانند دیابت (بیماری قند خون)، فشار خون، سیگریم، زیادی کلسترول خون و غیره وجود دارد و تمام آنچه که مساعد برای تظاهر تصلب شرائین است. اگر شریان بسته شده اصلی باشد احتمال مرگ انسان وجود دارد. برای رفع انسداد غیر از دارو، از بالن و جراحی قلب باز (تعویض رگ مسدود شده) استفاده می‌شود.

در میان عوامل مساعد کننده افراط در استعمال دخانیات، عدم فعالیت بدنی، فشار عصبی، مسائل فامیلی و غیره.
بطور یقین این بیماری خیلی وخیم است و سالیانه تنها در آمریکا، در سال ۲۰۰۴ میلادی، بیش از ۱۵۰۰۰۰ نفر از این عارضه جان باختند


ادامه مطلب
[ یکشنبه ۲ مرداد۱۳۹۰ ] [ 7:37 AM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]

فشار خون

تعریف فشار خون

فشار خون ( blood pressure) به نیرویی گفته می‌شود که توسط خون در جریان، به دیوارهٔ رگ‌ها وارد می‌آید و یکی از علائم اصلی حیات است.فشار یک مفهوم فیزیکی است، مقصود از فشار اشاره به "قدرت" یک مایع متحرک است.

فشار خون با جریان یافتن به شاهرگ‌ها و به رگ‌ها کم می‌شود. اصولا فشارخون در بخشهای مختلف سیستم گردش خون متفاوت است ولی در اندازه گیری، فشار خون به دو نوع فشارخون سیستولی و دیاستولی مجزا می شود. فشار خون سیستولی معمولاً به فشار خونی که درسرخرگ‌های سیستمیک است گفته می‌شود و فشارخون دیاستولی به فشارخون ورید اجوف . فشارخون در سیستم گردش خون ریوی کمتر است. معمول‌ترین روش اندازه‌گیری فشار خون به‌وسیله فشارسنج است که با استفاده از ارتفاع جیوه برای اندازه‌گیری فشار خون در حال چرخش در رگ‌ها استفاده می‌کند. با این‌که خیلی از فشارسنج‌های فعلی دیگر از جیوه استفاده نمی‌کنند، فشار خون هنوز در تمام دنیا با mmHg یا میلیمتر جیوه اندازه‌گیری می‌شود.

تنظیم فشار خون و بیماریهای مرتبط

معمولا فشار خون سیستولی ۱۲۰ میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولی در حدود ۸۰ میلی متر جیوه را طبیعی می دانند . به عارضه افزایش فشار خون بیش از حد طبیعی، فشار خون بالا یا پرفشاری خون گفته می‌شود. همچنین کاهش فشارخون را هیپوتانسیون می نامند.

تنظیم فشار خون در بدن توسط چند اندام مانند قلب، کلیه، رگ انجام می گیرد و علاوه بر رژیم غذایی به ویژه مصرف نمک، هورمونهایی مانندرنین، آنژیوتانسین دو، آدرنالین و آلدوسترون بر آن موثرند.

فشار خون بالا :


ادامه مطلب
[ شنبه ۱ مرداد۱۳۹۰ ] [ 7:55 AM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
دیابت (مرض قند )

 

مرض قند یا دیابت شیرین یک اختلال سوخت و سازی در بدن است. بدین صورت که سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل قندها کاهش می‌یابد. از اینرو قند خون افزایش می‌یابد.در واقع دیابت یک بیماری است که در آن بدن دچار کمبود انسولین است یا انسولین تولیدی را به درستی مصرف نمی‌کند.انسولین یک هورمون است که برای تبدیل شکر ونشاسته ودیگر غذاها به انرژی مورد نیاز فعالیت‌های روزانه در سلول‌های بدن ضروری ومورد نیاز است. عوامل به وجود آورنده دیابت همواره به صورت یک راز بوده وهنوز هم به طور کامل شناخته نشده‌است البته عوامل ژنتیکی و چاقی وتحرکات کم و ورزش نکردن نقش مهمی در ابتلای فرد به دیابت دارند. در حال حاضر در آمریکا حدود ۲۳٫۶ میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند که از این میان تنها حدود ۱۷٫۹ میلیون نفر دیابت انها توسط پزشکان تشخیص داده شده وحدود ۵٫۷ ملیون نفر هنوز از بیماری خود اطلاعی ندارند. برای تشخیص اینکه آیا فرد مبتلا به دیابت است یا در استانه ابتلا به دیابت است دو نوع تست انجام می‌گیردراست. که به نام‌های فستینگ گلوکز پلاسما تست (GPF) وتست تلورنس گلوکز بزاق (TTGO) معروفند.هر دو تست می‌تواند تشخیص دهد که ایا فرد به دیابت مبتلا هست یا در استانه ابتلا به دیابت قرار دارد. مرکز دیابت آمریکا تست GPF را پیشنهاد می‌کند چراکه این تست اسان تر کم هزینه وسریع می‌باشد.با انجام این تست اگر سطح گلوکز خون افراد بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ ld/g m باشد فرد در آستانه ابتلا به دیابت است و اگر سطح گلوکز خون ۱۲۶ وبالاتر باشد فرد مبتلا به دیابت است.ولی در تستTTGO سطح گلوکز خون فراد بعد از روزه بودن وسپس اینکه فرد بعد از ۲ ساعت یک اشامیدنی که مقدار گلوکز فراوان را دارا است می‌نوشد وبعد از ان اگر سطح گلوکز خون افراد بعد از ۲ ساعت بعد از نوشیدن نوشیدنی ۱۴۰ تا ld/ gm۱۹۹ باشد فرد در استانه ابتلا به دیابت قرار دارد واگر سطح گلوکز خون ۲۰۰ وبالاتر باشد فرد مبتلا به دیابت است.


ادامه مطلب
[ جمعه ۳۱ تیر۱۳۹۰ ] [ 0:53 AM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
ایدز

ایدز ( AIDS ) عبارت (به انگلیسیAIDS یا Acquired immune deficiency syndrome) به معنی نشانگان نقص ایمنی اکتسابی است. ایدز یک بیماری پیشرونده و قابل پیشگیری است، این بیماری حاصل تکثیر ویروسی به نام HIV در بدن میزبان است  که باعث تخریب جدی دستگاه ایمنی بدن (معروف به نقص ایمنی یا کمبود ایمنی) انسان می‌گردد که خود زمینه‌ساز بروز عفونت‌های موسوم به فرصت طلب است که یک بدن سالم عموماً قادر به مبارزه با آنهاست و در نهایت پیشرفت همین عفونت‌ها منجر به مرگ بیمار می‌گردد به طوری که بیماری سل عامل اصلی مرگ و میر در میان مبتلایان به ایدز در سراسر جهان است.

در سال ۱۹۸۱ هشت مورد وخیم از ابتلا به بیماری کاپوسی سارکوما یکی از انواع خوش‌خیم‌تر سرطان که معمولاً در میان افراد سالمند شایع است، در میان مردان همجنسگرای نیویورک گزارش شد. تقریباً هم‌زمان با این موارد، شمار مبتلایان به یک عفونت ریوی نادر در کالیفرنیا و نیویورک بالا رفت. با این که در آن زمان عامل شیوع ناگهانی این دو بیماری مشخص نشده بود، اما معمولاً از این دو واقعه پزشکی به عنوان آغاز ایدز یاد می‌کنند. در طی یک سال این بیماری بدون نام، گسترش زیادی داشت تا سرانجام در۱۹۸۲ آن را ایدز نامیدند.

از سال۱۹۸۸ به منظور افزایش بودجه‌ها و همچنین برای بهبود آگاهی، آموزش و مبارزه با تبعیض‌ها اول دسامبر هر سال (۱۰ آذر) به عنوان روز جهانی ایدز معین شده‌است و هر سال برای این روز شعاری نیز در نظر گرفته می‌شود.

ایدز پدیده‌ای پزشکی-بهداشتی است که ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی آن بسیار گسترده است. در سال ۱۹۹۶ سازمان ملل متحد ایدز را نه تنها به عنوان یک مشکل سلامتی مورد توجه قرار داد بلکه آن را یک مسئله بر سر راه پیشرفت بشری برشمرد. همچنین در سند استراتژی امنیت ملی ایالات متحده آمریکا (۲۰۰۲) این کشور خود را متعهد به هدایت جهان برای کاهش تلفات هولناک اچ.آی.وی/ایدز دانسته است. بیش از ۹۰ درصد موارد ابتلاء مربوط به کشورهای جهان سوم و در حال توسعه است. ایدز در حال حاضر چهارمین علت مرگ و میر بشر است که پیش بینی می‌شود تا سال۲۰۱۰ مقام اول را از آن خود نماید.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۳۰ تیر۱۳۹۰ ] [ 10:37 AM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
سرطان پستان ( Breast Cancer )

سرطان پستان یکی از سرطان‌های شایع است. طبق محاسبات انستیتو ملی سرطان ایالات متحده آمریکا، از هر هشت زن یک نفر در زندگی خود مبتلا به سرطان پستان می‌شود. این سرطان در صورتی که به موقع تشخیص داده‌شود به راحتی قابل درمان است.

در صورت متمرکز بودن بافت سرطانی معمولاً از ترکیبی از عمل جراحی (لامپکتومی)، شیمی درمانی، و رادیوتراپی استفاده می‌گردد. ماموگرافی نیز در تشخیص این بیماری نقش محوری دارد.

ریسک فاکتور (عوامل خطر )

 • سن بالا
 • سطح بالای فاکتور رشد شبه انسولینی در خون زنان قبل از منوپوز (insulinlike growth factor)
 • سطح بالای استروژن در خون زنان قبل از منوپوز
 • سابقه سرطان پستان در فامیل
 • سابقهٔ قبلی ابتلا به سرطان سینه و یا برخی موارد غیر طبیعی دیگر در بافت سینه
 • افزایش مواجهه زنان با هورمون استروژن که در شرایط زیر رخ می‌دهد:
 • بروز اولین دورهٔ قاعدگی قبل از ۱۳ سالگی
 • یائسگی بعد از ۵۱ سالگی
 • استفاده از درمان جایگزینی هورمون با استروژن
 • افرادی که در طول زندگی باردار نشده‌اند و یا اولین بارداری آنها بعد از ۳۰ سالگی بوده‌است.
 • اضافه وزن و چاقی خصوصاً بعد از یائسگی
 • مصرف الکل
 • زندگی بی تحرک و فعالیت بدنی کم

علائم

علائم سرطان پستان شامل این موارد هستند:

 • وجود توده و یا افزایش ضخامت در پستان و یا ناحیهٔ زیر بغل
 • ترشح شفاف یا خونی از پستان
 • پوسته‌ریزی در نوک پستان
 • فرو رفتن نوک سینه به داخل
 • قرمزی و یا تورم سینه
 • فرو رفتگی پوست پستان که در آن پوست، حالتی شبیه به پوست پرتقال پیدا می‌کند.
 • وقوع تغییر شکل پستان که موجب متفاوت شدن آن با پستان دیگر شود.
 • زخم در پوست پستان که بهبود پیدا نکند.
[ چهارشنبه ۲۹ تیر۱۳۹۰ ] [ 9:11 AM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]
زخم معده

زخم معده (peptic ulcer disease) به معنی نوعی آسیب خوش خیم به مخاط و زیرمخاط دستگاه گوارش می‌باشد . معمولاً بین ترشح اسید معده و این آسیب ارتباط وجود دارد ولی امروزه عامل اصلی این زخمها را وجود و تکثیر باکتری هلیکوباکترپیلوری می‌دانند که از راههای مختلفی از جمله آسیب به لایه محافظ مخاط معده موجب ایجاد اولسر پپتیک می‌شود، لذا درمان اصلی یک درمان آنتی بیوتیکی است.شیوع این بیماری ۶ تا ۱۵% است.

بسته به محل آسیب مخاطی ما زخم معده یا دوازدهه را داریم . زخم معده اغلب همراه با زخم دوازدهه است و در مردان سیگاری، میانسال یا مسن، با گروه خونی O و پراسترس بیشتر دیده می‌شود.زخمهای معده با سرعت کمتری از زخم دوازدهه التیام می‌یابند، بیشتر احتمال بدخیمی دارند و اغلب همراه با التهاب معده ( گاستریت) هستند.

علایم بیماری درد ناحیه فوقانی شکم ( اپی گاستر ) و سوزش سردل، سوء هاضمه، و وجود خون (که با آزمایش تشخیص داده می شود ) در مدفوع می‌باشد .معمولا درد مدت کوتاهی پس از مصرف غذا یا در زمان گرسنگی ایجاد می‌شود . عکس رادیوگرافی پس از بلع باریم و آندوسکوپی در تشخیص ممکن است مفید باشد .اکثر زخمها کوچک هستند (با قطر کمتر از 2 سانتیمتر) .پراکندگی زخمهای پپتیک معده معمولاً در آنتر (ابتدای معده) است.

درمان

زخم پپتیک بدون درمان تمایل به عود دارد. در خصوص رژیم غذایی سختگیری کمتر از گذشته‌است و بیشتر تاکید بر عدم مصرف مواد اسیدی و ترش، مواد داغ و سوزاننده، ترشی جات، ادویه تند، الکل، نوشابه‌های گازدار، و... می‌باشد . همچنین در خصوص مصرف برخی داروها به خصوص داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی ( NSAIDS ) و کورتون باید احتیاط کرد. داروهای آنتی اسید مانند هیدرواکسید منیزیم و آلومینیوم، بلوک کننده ترشح اسید مانند امپرازول ( PPI )، بلوک کننده گیرنده نوع دو هیستامین ( H2 بلاکر ) مانند رانیتیدین، سایمتدین,فاموتیدین,نیزاتیدین و... و داروهایی مانند سوکرالفیت و بیسموت در درمان زخم معده به کار می‌رود. ترک سیگار توصیه می‌شود . از عوارض زخم معده خونریزی گوارشی ( GIB )، سوراخ شدن معده و راه یافتن اسید و ترشحات به پریتوئن (حفره صفاق ) ، انسداد گوارشی و بروز بدخیمی (سرطان معده) در زمینه زخم است . به ندرت جراحی ضروری است .

[ سه شنبه ۲۸ تیر۱۳۹۰ ] [ 11:40 AM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]

بیماری ریفلاکس معده به مری (Gastroesophageal Reflux Disease)

تعریف:(GERD)

به مجموعه ای از علائم بالینی ناشی از برگشت محتویات معده و دوازده به درون مری گفته

می شود که با علائمی خود را نشان می دهد.

پاتولوژی بیماری

بیماری ریفلاکس به علت تماس مخاط مری با اسید معده به وجود می آید.مکانیسم دفاعی بدن در مقابل ریفلاکس,اسفنکتر تحتانی مری است که در این بیماری به علت شل شدنهای متعدد این اسفنکتر بیمار دچار علائم می شود.

علائم بالینی:

 1. سوزش سردل علامت اصلی بیماری است.
 2. ترش کردن:احساس مزه ترش و یا تلخ در دهان
 3. دردهای غیر قلبی ناحیه قفسه سینه
 4. علائم دیگری شامل:سرفه مزمن,آسم,خشونت صدا,گلودرد مزمن و احساس گرفتگی گلو در این بیماران ممکن است وجود داشته باشد.

تشخیص:

تشخیص بیماری معمولا بالینی و توسط پزشک صورت می گیرد اما در مواردی که تشخیص نامعلوم است  از PHمتری ۲۴ ساعته استفاده می شود.

عوارض مهم:

 1. مری بارت که احتمال تبدیل شدن به آدنوکارسینوم مری(سرطان مری) رادارد.
 2. زخمهای مری
 3. تنگی مری

درمان:شامل اقدامات ساده و درمان دارویی است:

اقدامات ساده(تغییر شیوه زندگی)شامل:

 1. عدم دراز کشیدن به مدت ۶۰-۳۰ دقیقه بعد از صرف غذا
 2. بالا بردن سر تخت خواب
 3. پرهیز خوردن از غذا یا مایعات ۲ الی ۳ ساعت قبل از خواب
 4. پرهیز از غذای چرب یا ادویه دار
 5. پرهیز از سیگار و الکل
 6. کاهش وزن

درمان دارویی:

شامل استفاده از داروهای آنتی اسید(AlMgs و...),مهار کننده پمپ پروتون(امپرازول و...),محرک حرکات معده (متوکلوپرامیدو...) و آنتاگونیست های H2 (رانیتیدین) می باشد که با نظر پزشک تجویز می شوند.

[ سه شنبه ۱۴ تیر۱۳۹۰ ] [ 12:21 PM ] [ دکتر سید شاپور حسینی ]

درباره وبلاگ


وبلاگ در راستای کمکهای آموزشی به پزشکان و دانشجویان پزشکی در قالب نکته های رزیدنتی و اطلاع رسانی به پزشکان و دانشجویان پزشکی درخصوص آزمونهای رزیدنتی و پره انترنی و همچنین در جهت ارتقای سطح آگاهیهای مردم درخصوص مسایل بهداشتی و درمانی می باشد.
امکانات وب